În relația dintre părinți și copii există schimburi de emoții, sentimente, comportamente, gânduri. Sunt aspecte, trăiri din care copiii învață de la părinți, dar învață și părinții la rândul lor de la copii. Copiii ne reamintesc aspecte pe care uneori le uităm, aspecte care ne înfrumusețează gândurile, mintea, sufletul.

Ca părinți sprijinim și educăm copiii cu tot ce considerăm că le este util și necesar. Spunem copiilor ce să facă sau cum să facă, îi învățăm să gândească, să se comporte, să vorbească, îi ajutăm să-și găsească drumul în viață. Oferim copiilor cadouri, jucării, obiecte, dulciuri de câte ori avem ocazia, de ziua de naștere, de Crăciun, de Paști, de sărbători în general. Le cumpărăm ceea ce își doresc, bucurându-ne de bucuria lor. Muncim, sperând ca ei să aibă un viitor bun, un serviciu bun, căutăm să nu le lipsească nimic. Să facă școli bune, să aibă confort, să reușească în viață…

Dar ce cadouri putem să le oferim, daruri care nu se strică, nu se învechesc, care să le fie de folos cu trecerea timpului? Ce cadou rezistă în timp, își menține și frumusețea și utilitatea…?

Cred că e important să oferim copiilor:

O educație despre ceea ce simt,

Să îi învățăm să facă alegeri,

Să îi învățăm să se înțeleagă pe ei înșiși,

Să îi învățăm să se accepte pe ei înșiși,

Să îi învățăm să-și fie prieteni.

Să îi învățăm să prețuiască lucrurile simple, natura, iubirea, onestitatea, responsabilitatea, independența.

Să îi învățăm că e bine să existe un echilibru în toate, și în primul rând în relația lor cu propria persoană…

Să punem cărămidă cu cărămidă pentru construirea unui set de valori, din care vor alege la un moment dat ceea ce li se potrivește.

Ca părinți, putem învăța de la copii să ne bucurăm de ceea ce este în jurul nostru. Din „lumea” lor, copiii ne învață, ne reamintesc… să privim viața cu seninătate, să privim cerul, copacii, anotimpurile, să râdem la păsări, să ne bucurăm de obiectele din jur, de oamenii din jur.

Învățăm să fim mai atenți, învățăm să ne bucurăm de un zâmbet, de o privire, de o prăjitură, de lucruri simple.

Copiii ne reamintesc ce e sinceritatea, de la ei învățăm să vorbim fără „bariere” pe care ni le punem noi ca adulți, uneori;

Învățăm să fim mai darnici atunci când vrem să oferim tandrețe, învățăm să fim mai deschiși, mai curați, mai frumoși. Învățăm să legăm mai ușor prietenii, fără „teama” de a fi judecați, criticați sau respinși.

De la ei învățăm să nu renunțăm atunci când pare greu, învățăm să redescoperim misterul vieții cu culori, cu dragoste, cu povești, cu veselie.

E un schimb permanent, în care îi învățăm și ne învață, le reamintim și ne reamintesc… ce e simplitatea, veselia, frumusețea, onestitatea, tandrețea, iubirea…