Cum va fi copilul meu atunci când va deveni adult? Cum îl pot ajută, pentru a-l “echipa” pentru viațăSunt suficiente capacitățile sale intelectuale?

 mama și  psiholog, consider  este important  educăm copilul pentru a înțelege, pentru a recunoaște ceea ce simte, atât la el cât și ceilalți. Aceste abilități sunt importante pentru gestionarea adecvată a trăirilor sale, pentru a se descurcă eficient în situații dificile, pentru o viață psihică sănătoasă și pentru o bună adaptare la lumea în care trăiește. Altfel spus, consider important  încurajăm dezvoltarea emoțională a copilului.
Studii de specialitate au demonstrat  pentru o dezvoltare armonioasă nu este suficient  dezvoltăm doar capacitățile intelectuale ale copilului. Abilitățile intelectuale sunt foarte importante însă nu sunt suficiente pentru o adaptare optimă la mediu. Pe lângă abilitățile intelectuale este important  dezvoltăm la copil și competențele emoționale (la adulți termenul folosit în literatură de specialitate este cel de inteligență emoțională).

Copiii care prezintă carențe la nivelul competențelor emoționale și sociale riscă  dezvolte probleme, în perioada copilărieiîn adolescență și în viață adultă. Astfel de probleme ar putea avea ecou în diverse domenii cum ar fisănătatea mentală (anxietate, depresie, tulburări de comportament, consum de alcool și droguri), dezvoltarea cognitivă (atitudini negative față de școalălipsa încrederii în abilitatea de a rezolva sarcini școlare), adaptarea școlară (absenteism, abandon școlar).

Obiectiv:

Acest atelier își propune  dezvolte la copil competențele emoționale prin:

  • însușirea unui vocabular al emoțiilor;
  • dezvoltarea capacității de a recunoaște emoțiile;
  • dezvoltarea abilității de a înțelege și exprimă emoțiile adecvat;
  • înțelegerea a posibile cauze și consecințe a trăirilor emoționale;
  • familiarizarea cu metode de gestionare a emoțiilor;
 

Un copil care exprimă ceea ce simte se va face mai ușor înțeles de către ceilalți. Un copil care înțelege ceea ce simte celălalt leagă mai ușor prietenii, este mai ușor acceptat în grupul de prieteni.

Programa Atelierului:

1. Exprimarea emoțiilor;
  • conștientizarea trăirilor emoționale (bucuria, furia, tristețeateamă, dezgustul);
  • transmiterea adecvată a mesajelor (concordanță între ceea ce simte și ceea ce exprimă);
  • manifestarea empatiei (prin oferirea de sprijin și înțelegere unei persoane care are nevoie);
2. Înțelegerea și recunoașterea emoțiilor;
  • recunoașterea emoției pe baza indicilor nonverbali – (bucurie, furie, tristețeteamă, dezgust);
  • denumirea emoțiilor (spune despre sine cum se simte);
  • înțelegerea cauzelor și consecințele emoțiilor;

3. Metode de reglare emoțională;

Cui se adresează?

Copiilor;

Ce metode folosim?

Joc, poveștidiscuții libere, creioane colorate, plastelina. Vom încuraja deschiderea și ceea ce știe copilul, pentru a-i lasă libertatea de integra ceea ce nu știe.

Beneficii: