Cum va fi copilul meu atunci când va deveni adult? Cum îl pot ajută, pentru a-l “echipa” pentru viață? Sunt suficiente capacitățile sale intelectuale?
Că mama și că psiholog, consider că este important să educăm copilul pentru a înțelege, pentru a recunoaște ceea ce simte, atât la el cât și ceilalți. Aceste abilități sunt importante pentru gestionarea adecvată a trăirilor sale, pentru a se descurcă eficient în situații dificile, pentru o viață psihică sănătoasă și pentru o bună adaptare la lumea în care trăiește. Altfel spus, consider important să încurajăm dezvoltarea emoțională a copilului.
Studii de specialitate au demonstrat că pentru o dezvoltare armonioasă nu este suficient să dezvoltăm doar capacitățile intelectuale ale copilului. Abilitățile intelectuale sunt foarte importante însă nu sunt suficiente pentru o adaptare optimă la mediu. Pe lângă abilitățile intelectuale este important să dezvoltăm la copil și competențele emoționale (la adulți termenul folosit în literatură de specialitate este cel de inteligență emoțională).
Copiii care prezintă carențe la nivelul competențelor emoționale și sociale riscă să dezvolte probleme, în perioada copilăriei, în adolescență și în viață adultă. Astfel de probleme ar putea avea ecou în diverse domenii cum ar fi: sănătatea mentală (anxietate, depresie, tulburări de comportament, consum de alcool și droguri), dezvoltarea cognitivă (atitudini negative față de școală, lipsa încrederii în abilitatea de a rezolva sarcini școlare), adaptarea școlară (absenteism, abandon școlar).
Obiectiv:
Acest atelier își propune să dezvolte la copil competențele emoționale prin:
- însușirea unui vocabular al emoțiilor;
- dezvoltarea capacității de a recunoaște emoțiile;
- dezvoltarea abilității de a înțelege și exprimă emoțiile adecvat;
- înțelegerea a posibile cauze și consecințe a trăirilor emoționale;
- familiarizarea cu metode de gestionare a emoțiilor;
Un copil care exprimă ceea ce simte se va face mai ușor înțeles de către ceilalți. Un copil care înțelege ceea ce simte celălalt leagă mai ușor prietenii, este mai ușor acceptat în grupul de prieteni.
Programa Atelierului:
1. Exprimarea emoțiilor;
- conștientizarea trăirilor emoționale (bucuria, furia, tristețea, teamă, dezgustul);
- transmiterea adecvată a mesajelor (concordanță între ceea ce simte și ceea ce exprimă);
- manifestarea empatiei (prin oferirea de sprijin și înțelegere unei persoane care are nevoie);
2. Înțelegerea și recunoașterea emoțiilor;
- recunoașterea emoției pe baza indicilor nonverbali – (bucurie, furie, tristețe, teamă, dezgust);
- denumirea emoțiilor (spune despre sine cum se simte);
- înțelegerea cauzelor și consecințele emoțiilor;
3. Metode de reglare emoțională;
Cui se adresează?
Copiilor;
Ce metode folosim?
Joc, povești, discuții libere, creioane colorate, plastelina. Vom încuraja deschiderea și ceea ce știe copilul, pentru a-i lasă libertatea de integra ceea ce nu știe.
Beneficii:
- Cunoaște ceea ce simte (emoții);
- Identifica emoțiile și le denumește;
- Își dezvoltă vocabularul despre emoții;
- Se face mai bine înțeles de către ceilalți ceea ce ajută la formarea relațiilor de prietenie;
- Înțelege că două persone pot avea reacții diferite la același eveniment;
- Se familiarizează cu posibile cauze și consecințe ale anumitor emoții;
- Identifica consecințele emoției asupra comportamentului; Conștientizează că o situație are mai multe soluții (se facilitează soluționarea unui conflict);
- Exersează capacitatea de a privi lucrurile din perspectiva celorlalți;
- Se familiarizează cu modalități adecvate de gestionare a furiei;
- Se adaptează mai ușor la cerințele școlii;