Pentru ce un astfel de curs?

A controla emoțiile noastre presupune mai întâi să cunoaștem ceea ce simțim și ceea ce dorim să gestionăm.

Pentru că înainte de toate suntem în relație cu noi înșine, acest curs ne familiarizează cu metode de gestionare a emoțiilor.

Pentru că aducem într-o relație propriile stări emoționale, se vor prezenta noțiuni despre comunicarea autentică pentru îmbunătățirea relațiilor noastre: fie ele de cuplu, cu familia, cu copilul sau la locul de muncă.

Obiectiv: un control mai bun asupra propriilor emoții, optimizarea relațiilor cu ceilalți adulți, îmbunătățirea climatului emoțional în familie.

Conținut:

  • Cum apar emoțiile?
  • Cum controlăm emoțiile?
  • Cum înlocuim gândurile negative cu altele adaptative?
  • Cum comunicăm autentic?
  • Cum transmitem și primim un mesaj cu impact?

Ce obții venind la curs:

  • Știi cum apar emoțiile;
  • Înveți cum să controlezi ceea ce simți;
  • Identifici metode pentru înlocuirea gândurilor negative;
  • Identifici mecanismele comunicării deficitare;
  • Vei ști cum să păstrezi o relație sănătoasă;

Coordonator seminar: Psiholog Raluca Ispas și Psiholog Valentin Ispas

Participanți:

  • Celor care doresc să își optimizeze controlul emoțiilor;
  • Persoanelor care doresc să își îmbunătățească comunicarea cu ceilalți;
  • Celor care își doresc să aprofundeze cunoașterea de sine;
  • Celor care sunt interesați de dezvoltare emoțională;

Durata: 3 ore;

ÎNSCRIERI: raluca.ispas@cabinetterapie.ro sau la numărul de telefon 0762-015.480